top of page

СЪБИТИЯ В ГРАДА

Международен балетен конкурс – Варна, 1964

Международният балетен конкурс-Варна е създаден през 1964г. Първото му издание се провежда от 2 до 13 юли в Летния театър в същия град – най-големия морски курортен център на България. Той е първото в света професионално международно балетно състезание.
По този повод световноизвестният френски балетмайстор Серж Лифарказа:

“Варненският конкурс е уникално събитие в историята на балета, събитие с огромно значение …”.

А големият английски балетен критик Арнолд Хаскел допълни: “Балетният конкурс във Варна е забележителен пример за сътрудничество и дружба, за високи професионални изисквания. В България е създадена забележителна творческа атмосфера и безупречна организация. Може да се говори за “духа на Варна” по отношение на балета в международен мащаб. Да живее “духът на Варна!“.

Ключови фрази в многобройните изказвания на членовете на международното жури, за което критиката определи, че за пръв път на едно място са събрани толкова много балетни звезди, бяха – “България е малка страна с голяма инициатива”, “голямо и полезно дело”, “създадени са условия за пълноценна изява на младите дарования “.

Още с първото си провеждане конкурсът регистрира впечатляващ успех и като художествени постижения, и като организация. Паметни останаха както високо компетентният състав на международното жури под председателството на балерината на XX-ти век Галина Уланова, така и незабравимият танц в класическия и съвременния репертоар на Владимир Василиев, единственият носител на Голямата награда на Варна. С това беше поставено началото на принципно нов етап в развитието на международното сътрудничество в областта на балетното изкуство – широк обмен за съхраняването и разпространението, както на балетната класика, така и в художествените направления и тенденциите в съвременния танц, и на първо място благородната грижа за откриването и лансирането на младите балетни дарования.

В следващите години по примера на Варна бяха учредени аналогични прояви в Москва, Санкт Петербург и Перм в Русия, Джаксън и Ню Йорк в САЩ, Осака и Нагоя в Япония, Париж и Улгат във Франция, в Хелзинки, Шанхай, Будапеща, Сеул, Лозана , Люксембург, Киев и др. Техният брой непрекъснато расте.

В бързото разрастване на тези прояви обаче, Варненският балетен конкурс, справедливо наречен от световната журналистика “Варненска балетна Олимпиада“, запази не само своето предимство на родоначалник, но и привилегията да бъде с най-висок престиж и най-широка популярност. В течение на 50 години, неговите 25 издания са регистрирани с най-голям брой състезатели – над 2 500 танцьори от 40 страни.

Безспорният авторитет на това изключително културно събитие се базира на няколко основни отличителни фактора:

- Широк състав на международното жури от около 15-20 емблематични личности на световния балет най-малко от 14 страни.
- Високопрофесионална състезателна програма. По сложност и обем тя категорично превишава, в някои случаи неколкократно, изискванията на подобни прояви в другите страни. В нея има оптимален баланс и ясна периодизация. Застъпена е класическата хореография с три произведения и съвременната хореография с две произведения. Това дава възможност за пълна, всестранна творческа изява на танцьорите с различни стилови и артистични задачи.
- Прецизна организация, която отчита възрастовите особености на участниците. Танцьорите в младша и старша възраст се оценяват отделно и получават отделни награди. Всички дейности при провеждането на състезанието са регламентирани с предварително обявени правилници, при което най-строго се спазва съответният режим. Полагат се максимални грижи за осигуряването на пълноценни репетиции в специални за целта зали и на сцената на Летния театър.

Особено внимание се отделя на работата на международното жури.

Единствено във Варна, сред всички конкурси, е въведена пълна компютъризация в гласуването. Всеки член на международното журипоставя съответната оценка, незабавно след изпълнението на танцьора. Чрез специално изработена апаратура оценката се въвежда със собствен код в компютъра на журито, без каквото и да е вмешателство на оператор или посредник. Прилага се математическа система за пресичане възможностите за влияние на оценките с крайно субективни мнения.

Организаторите заплащат дневни на преминалите на втори и трети тур състезатели и техните партньори.

За неговия престиж красноречиво говори фактът, че почти всички най-ярки звезди на световния балет през последните четири десетилетия са получили първото си международно признание на Варненския конкурс. Достатъчно е само да споменем такива блестящи имена като Владимир Василиев, Наталия Макарова, Ева Евдокимова, Михаил Баришников, Наталия Бессмертнова, Патрик Дюпон, Силви Гилем, Аньес Льотестю, Йоко Моришита, Мартин Ван Хамел, Евелин Харт, Лойпа Араухо, Владимир Малахов, Фeрнандо Бухонес, Максимилиано Гера, Марин Бойеро, Раста Томас и редица други.

Широко популярно е например определението на френската преса, че “всеки танцьор, който се върне с награда от Варна, има вече осигурен просперитет в професионалния балет. Дори и тези, които не получат отличия, след завръщането си от Варна вече са значително по-известни в техните страни.

Двадесетото, двадесет и първото и двадесет и второто издания се проведоха под почетния патронаж на съпругата на Президента на Република България г-жа Зорка Първанова.

По традиция той се провежда всяка втора година във втората половина на м. Юли, в открития Летен театър на града. Романтичният му изглед, обраслата със зеленина сцена, са се превърнали в символ на Варненската Олимпиада.

По време на конкурса също се провеждат съпътстващи събития, сред които традиционната “Международна лятна балетна академия” с класове по класически балет, съвременни техники и джаз. Световно известни педагози от Франция, Великобритания, Русия, Дания, САЩ, Холандия, и т.н. са поканени да преподават. Тя бързо набира скорост и се очаква, че популярността й ще се изравни с тази на конкурса в най-близко бъдеще. Редовните международни теоретични конференции също имат определена значимост. На тези престижни форуми  се обсъждат широко  различни въпроси на класическата и съвременната хореография.

След 1992 г. Състезанието се организира, финансира и обгрижва отФондация  “Международен балетен конкурс – Варна”. Тя набира средства само благодарение на благородни дарения на сътрудници отБългария и чужбина. Следващият 26-ти “Международен балетен конкурс – Варна” е насрочен за 15 юли – 30.2014.

Г-н Димитър Димитров е председател на Фондация  “Международен балетен конкурс – Варна”.

More information at: http://www.varna-ibc.org/site/

Констанца > Новоросийск > Сочи > Варна

SCF Black Sea Tall Ships регата 2016 идва във Варна отново, след огромния си успех през 2014 г., благодарение на генералното спонсорство на Sovcomflot (една от най-големите световни корабни компании).
Черно море предлага красива брегова ивица, морски традиции, приятелски настроени хора, прекрасна природа, изпълнени с живот градове и историческа архитектура. Районът се превърна в значителна туристическа атракция благодарение на подкрепата на правителствата на Черноморските държави.

Хора с всички професии могат да вземат участие в регата, включително и тези с умствени и физически увреждания, при условие че те са на възраст над 15г. Стажантите могат да се присъединят за един или за двата състезателни тура и към всеки от корабите. Екипажите влизащи в регатата са особено насърчавани да наемат стажанти на възраст между 15 и 25 измежду тях.

 

Пристанища

ConstantaRomaniaThursday 8 до неделя 11 септември
Race 1
Новоросийск
RussiaFriday 16 до понеделник 19 септември
Круиз-в-Company
SochiRussiaWednesday 21 до неделя 25 септември


Race 2
Varna, BulgariaСъбота, 01 октомври        
Посрещане на участващите кораби
Церемония по откриване
Вечеря за капитаните

Неделя, 02 октомври        
Спортни състезания за екипажите
Екскурзии из забележителностите на Варна
Парад на екипажите в града
Церемония за награждаване на победителите
Фестивална програма по сцените из града
Вечерно парти за екипажите

Понеделник, 03 октомври    
Фестивална програма по сцените из града
Екскурзии из забележителностите на Варна
Техническа конференция за капитаните
Вечерно парти за корабните офицери

Вторник, 04 октомври    
Снемане на корабите от кея
Парад на ветрилата
Отплаване на корабите


 

source: http://www.sailtraininginternational.org/ 

             http://www.tallships.bg/bg/

SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2016

МЕЖДУНАРОДЕН ДЖАЗ ФЕСТИВАЛ

28.07.2016 - 31.07.2016

Международният джаз фестивал "Варненско лято" е основан през 1992 година. Провежда се по инициатива на саксофониста Анатолий Вапиров всяка година в края на юли и началото на август в продължение на 3 дни. Основен организатор е Община Варна в партньорство с "Варненско джазово общество". 

Програмата съдържа три-четири концерта, в които участват обикновено 8-10 групи и индивидуални изпълнители от България и други европейски страни. Гостували  са Алберт Мангелсдорф, Доменик Пифарели, Мел Уелдрън, Луис Склавис, Карин Крог, Джон Сърман и мн. др.  На фестивала са свирили почти всички български джазови изпълнители – "Бели, зелени, червени", "Акустична версия", Борисов Биг – Бенд, Людмил Георгиев, Симеон Щерев, Теодосий Спасов, Стоян Янкулов и др. До 2000 г. се провежда във Фестивален и конгресен център – зала 1, а след това - в двора на Археологическия музей. 

 

ПРОГРАМА:

28.07.2016
BANDWAGON ACOUSTIC 
Bulgaria 
ART ENSEMBLE ARKHANGELSK
Russia

29.07.2016
ANDREY PROZOROV TRIO 
Austria
VLADIMIR KARPAROV QUARTET 
Germany / Bulgaria

30.07.2016
TAMARA LUKASHEVA / MATTHIAS SCHRIFFL 
Ukraine /Germany
GEORGI KORNAZOV PROJECT CONSCIOUNESS
France / Bulgaria

31.07.2016 
ACOUSTIC VERSION & THE SECRET SOLOIST
Bulgaria 
ADAM BALDYCH / HELGE LIEN TRIO BRIDGES 
Poland / Norway

Място: Археологически музей (двор)

Организатор: Варненското джаз общество

Лице за контакт: Анатолий Вапиров – тел. 052/820745; GSM 0888 303 381; e-mail: vapirov@telecoms.bg

https://www.facebook.com/vsijf?fref=ts

Международният музикален фестивал “Варненско лято” е най-стария музикален фестивал в България и един от фестивалите с най-дълга традиция в Европа. Провежда се всяка година през месеците юни и юли.

Получил национален и международен престиж, днес фестивалът е представителен форум на българското и световното музикално творчество и изпълнителско изкуство в областта на класическата музика. 

Фестивалът има многожанров характер и включва опера, симфонични концерти, камерна и хорова музика, тематични цикли, Международна лятна академия.

През своето съществуване ММФ „Варненско лято” е спечелил национално и международно признание. Той допринася много за утвърждаването на българското музикално творчество и изпълнителско изкуство. 

Девизът на първите организатори "да се обединят най-добрите музикални сили на страната" намира своите продължители в популяризирането на българската музикална култура. Редица български произведения са прозвучали за първи път в рамките на "Варненско лято". 

Фестивалът представя на шедьоври на българската и световната музикална култура и изпълнители с международен престиж. 

Традиционно е участието на Варненските музикални институти и на именити български изпълнители и състави.

Впечатляващо е присъствието на солисти, диригенти, симфонични и камерни оркестри, хорове, оперни ансамбли, балетни състави като Болшой театър-Москва, Ленинградски Малий академичен театър за опера и балет, Одески национален академичен театър за опера и балет, Балет на Унгарската опера, Балетен състав от Комише опер-Берлин, Пикола скала–Милано, Дьор балет, Кралски фландърски балет, Кралски шведски балет, Московска филхармония, Чешка филхармония, Дрезденска филхармония, Симфоничен оркестър на Лайпцигското радио, Симфоничен оркестър на Ленинградското радио, Симфоничен оркестър на Пражкото радио, Лионски симфоничен оркестър, Пражки симфоничен оркестър, , Камерен оркестър на Миланската скала, Шуберт ансамбъл, Квартет “Бородин”, Камерата Амстердам, Камерата Траектина, Ансамбъл „Московски солисти” и Юри Башмет, Вокален квинтет “Амаркорд”, Квартет “Изаи”, Ансамбъл за барокова музика “Divino Sospiro”, Оркестър Spirit of Europe и много други.

more information at: http://www.varnasummerfest.org/
 

Международен музикален фестивал „Варненско лято”

Стаи за гости "Чайка"

bottom of page